NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Джесика Ланг : Тишината вътре в теб е тази, която помага да намериш момента
2704
Калейдоскоп

Джесика Ланг : Тишината вътре в теб е тази, която помага да намериш момента

Тишината вътре в теб е тази, която помага да намериш момента, независимо дали е актьорска игра или фотография. Това каза актрисата Джесика Ланг, която е в София, за да представи свои фотографии в Двореца на площад „Княз Александър Първи“. Събитието е част от проекта „Майстори на фотографията“. „Когато работиш в киното или на сцената, когато си актьор, ти си част от една общност

| 03 Юли 2024, 14:16 ч.
Джесика Ланг : Тишината вътре в теб е тази, която помага да намериш момента
Джесика Ланг : Тишината вътре в теб е тази, която помага да намериш момента
Снимка © DFA

Тишината вътре в теб е тази, която помага да намериш момента, независимо дали е актьорска игра или фотография. 

Концерт за София представя млади пианисти – на 18 септември в Националната музикална академия. „Проф. Панчо Владигеров“, съобщават организаторите от фондацията „Венцислав Янков“.

По думите им събитието е в синхрон с целите и духа на фондацията, която помага на млади талантливи български пианисти да покажат своите изпълнителски качества като солисти на оркестъра на „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков.

Виктор Василев, Филип Илиев, Михаела Михайлова и Ангел Ялъчков са избрани от майсторските класове, проведени през 2024 г., от френския пианист и преподавател в консерваторията на Версай – Франсоа Чаплин, и българския пианист проф. Людмил Ангелов.

„Денят на София съвпада с големия

Плевенска филхармония представя галаконцерт на майсторския клас по класическо пеене на вокалните педагози Ноборо Аомори (Япония), сопран, и баритона Венцеслав Анастасов. Това съобщиха от културния институт.

Участници в майсторския клас са японските певци: Масако Ичиджо, сопран, Михо Ошио, сопран, Сайоко Такахаши, сопран, Юкико Янагимото, сопран, Такуя Сузуки, тенор, Хироми Йокобори, алт, Риоко Накамато, сопран, Хисако Цугане, сопран, и със специалното участие на Уанг Юе, флейта. Корепетитори ще бъдат Аяно Такемацу (Япония) и Игнасио Апариси (Испания).

Концертът ще е под диригентската палка на маестро Светослав Борисов, който е диригент на Оперния театър Магдебург, Германия.

Програмата включва арии из опери и инструментални творби от Бах, Моцарт, Верди, Доницети, Пучини, Дворжак и други композитори. Избраните творби, които ще прозвучат пред плевенската публика

Във войната няма нищо героично, красиво и романтично. Тя е най-ниската точка на деградация на човешкото същество. Това каза в интервю режисьорът Галин Стоев, който гостува на 32-рия Международен театрален фестивал „Варненско лято“, където снощи и тази вечер се играе неговият спектакъл „Хага“ по пиесата на украинката Саша Денисова. 

Текстът представя въображаема версия на процес срещу Путин и неговото обкръжение в Хагския съд за престъпления срещу човечеството, който се случва в главата на украинско дете, явяващо се като главен обвинител.

Стоев посочи, че е решил задължително да постави пиесата, защото тя има структурата, която му позволява най-добре да артикулира деструктивната злоба и безсилие, които изпитва след началото на войната в Украйна. Всичко се случва в главата на едно дете и се движи между истината и фикцията, фантазията и документалния текст. В цялата п

Две седмици след премиерата му по цял свят "Дедпул & Върколака" продължава да е лидер сред зрителския интерес и у нас. Забърканата с достатъчно пиперлив хумор история е вече с 88 127 зрители и 1 327 582 лева приходи от билетите им.

На втора позиция непоклатимо е "Аз, проклетникът 4", който е вече месец по екраните. С добавените от миналата седмица зрителите на пакостите на миньоните и новата работа на Гру са вече 147 502, а приходите от билети - 1 812 425 лева.

След тях, на трето място е "Отвътре навън 2", който пък е сред най-гледаните филми вече два месеца. Случващото се в главата на вече тийнейджърката Райли са гледали общо 175 281 зрители, а приходите са 2 153 295 лева.

Четвърта по ред е първата премиера от миналия петък - китайската анимация "Пазителя на дракони". Адаптацията на романа на Корол Уилкинсън е гледана от 4 236 зрители и има 47 086 лева при

С фотоизложба на Римския стадион и гала спектакъл на Фолклорен ансамбъл „Тракия“ на Античния театър днес вечерта ще бъде открито тазгодишното издание на Празници на Стария град.

„Вдъхновението“ е водеща тема на документалната фотоизложба на Римския стадион, която ще разкаже за Празниците на Стария град през годините. Художествените фотографии на доц. Никола Лаутлиев, архивни кадри и документи на Общински институт „Старинен Пловдив“ и партньорите от Народна библиотека „Иван Вазов“ и Дирекция „Регионален държавен архив“ - Пловдив представят визуален разказ за това как през годините Старинен Пловдив става пресечна точка на всички изкуства, но и място за забави, улични шествия, приложни занаяти и други. 

Официалното откриващо събитие на тазгодишните празници е гала спектакълът „50 години емоция“ н

Това каза актрисата Джесика Ланг, която е в София, за да представи свои фотографии в Двореца на площад „Княз Александър Първи“. Събитието е част от проекта „Майстори на фотографията“.

„Когато работиш в киното или на сцената, когато си актьор, ти си част от една общност. И това изисква определени усилия. Така е, когато си заобиколен от много хора. Фотографията беше просто алтернатива, възможност за бягство. Изход, който беше много личен и никога не съм си мислила да излагам или да продавам снимки, или нещо подобно... В интерес на истината, за първи път снимах, защото исках да направя някакъв дневник на моите деца. Исках да документирам тяхното порастване и да направя нещо повече от моментните цветни снимки. Така започна всичко“, разказва носителката на две награди „Оскар”.

По думите й фотографията е нещо „толкова лично, толкова индивидуално и е толкова самотно“. Споделя, че след посещението си у нас отивам в своята хижа. „Там ще седя на кея или на верандата в люлеещ се стол, загледана в езерото. Мога да правя това до края на живота си и да бъда много щастлива“, каза Джесика Ланг.

Джесика Ланг , в разговор с Даниел Димитров – за началото й като фотограф, за черно-белия и цветния свят, за тишината и мълчанието, за плановете, пътищата и мечтите. 

Снимате от 1992 година. В едно интервю през 2009 казвате „До преди около две или три години не показвах снимките си на никого“. Защо...

За първи път Държавна опера Стара Загора ще вземе участие в програмата на Националните Славейкови празници, които започват от днес в Трявна. Това съобщиха от пресцентъра на културната институция. 

Утре, 14 юни, жители и гости на Трявна ще имат възможността да се насладят на балетния спектакъл „Гето“ по музика на Клезмер и Горан Брегович, представен от Държавна опера Стара Загора на сцената на Народно читалище „Пенчо Славейков 1871“ веднага след официалното откриване на празниците.

На 15 юни в парк „Етнографски комплекс“ в града ще бъдат представени спектаклите за най-малките - „ДО РЕ МИ в пелени“ и „ФА СОЛ ЛА“.

В последния фестивален ден след отличаването на лауреатите в Националния конкурс за лирично стихотворение на името на Петко и Пенчо Славейкови и официално връчване на Славейкова награда 2024 година в салона на НЧ „Пенчо Славейков 1871“ Държавна опера

Изложба с илюстрации по „Диви разкази“ на Николай Хайтов бе открита днес в Държавен архив - Смолян.  Представянето на пътуващата изложба започва от Смолян, а откриването е част от събитията, включени в честванията на 105 години от рождението на писателя, които са под патронажа на Министерството на културата.  

Представянето на изложбата е съвместна инициатива на фондация „Памет“, Държавен архив – Смолян и Общински комитет „Васил Левски“ – Смолян.  

В изложбата са показани  конкурсни илюстрации и дърворезби,  представящи „Диви разкази“ през погледа на студенти и ученици от Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ – София, Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване "Николай Хайтов" - Варна и Националната художествена академия.  Синът на писателя – Здравец Хайтов, определи илюстрациите в изложбата като изключи

Филмът "Седемте самураи" на Акира Куросава празнува 70-ата си годишнина тази година, съобщи Асошиейтед прес. Независимо от възрастта си, епосът на Куросава все още спира дъха с виталността си.

Да го гледаш пак означава да бъдеш увлечен, отново и отново, от действието и дълбочината на визията. "Седемте самураи" се разгръща бързо и решително, с темпото на ронина Камбей Шимада, с което той се впуска в битка. Филмът прелита над оризови полета и по горски пътеки. Камерата на Куросава не се опитва да предугади къде се развива действието, а го следва стремглаво.

За повечето от почитателите си "Седемте самураи" също е вид преследване. И не защото филмът на Куросава е изплъзващ се, всъщност той е сравнително ясна приказка, разказана и заявяваща ясно посланието си. Мистерията в него е по-скоро като тази, запазената за велик монумент, чието съществуване е колкото необозримо, толк

В археологическия парк „Западна порта на Сердика“ ще се състои премиера на визуалния танцов пърформанс „Граници на реалността", съобщават продуцентите от Derida Dance Center.

Концепцията и хореографията са на Живко Желязков.

Граници на реалността“ е визуален танцов спектакъл, вдъхновен от Западната порта на Сердика – не само като като архитектурно наследство от античния и ранновизантийски град, но и като част от съвременната градска среда.

Представлението фокусира вниманието върху границите, но не толкова в историческия им контекст на защитната функция, а по-скоро като възможност за свързване. Чрез изкуството на съвременния танц, визуални трансформации и музика, зрителите ще станат част от непрекъснато движение от индивидуалното защитено про

Във водната кула на София тече река от пластмаса. Тя оставя след себе си суша и напукана глина. Мястото прилича на зловещ и в същото време приказен замък. „Виждам те“ е творение от множество лъскави ленти и пластмасови рибки, и брум от гласове, които те въвеждат (и отвеждат) от пространството...

Сътворяваме среда, която ни е удобна, комфортна, хубава, но в същото време – абсолютно куха. Това е едно вътрешно пренасищане, което води до изсушаване и обезкръвяване.

Думите на Юлиян Табаков са по повод инсталацията в галерия „+359“. До 15 септември всеки може да съпреживее сътвореното от художника и да стане свидетел на процеса, в който „цялото това нещо“ тепърва ще съхне и ще се напуква. „Тази илюзия на вода е донякъде сюрреална, но много истинска – на едно дру

- Не знам... Правех го за себе си. Защото е прекрасно занимание и хоби. Когато работиш в киното или на сцената, когато си актьор, ти си част от една общност. И това изисква определени усилия. Така е, когато си заобиколен от много хора. Фотографията беше просто алтернатива, възможност за бягство. Изход, който беше много личен и никога не съм си мислила да излагам или да продавам снимки, или нещо подобно...

В интерес на истината, за първи път снимах, защото исках да направя някакъв дневник на моите деца. Исках да документирам тяхното порастване и да направя нещо повече от моментните цветни снимки. Исках да им направя портрети. И така започна всичко...

Трудна ли би била ролята на успешен фотограф в един филм?

- (Смее се – бел. а.} Нямам никаква представа дали бих се справила с такава роля. Не... Но знаете ли, понякога гледам филми и виждам някой с камера да снима и си казвам: О, те нищо не знаят, наистина не разбират как се правят снимки. Те дори не разбират от фотоапарати. Но не съм мислила за роля на фотограф...

Снимките Ви са в черно-бяло, но самата Вие сякаш никога не сте играла в черно-бял филм. Какъв е цветът на живота около Вас?

- Не, никога не съм играла в черно-бял филм. Но много бих се радвала да участвам в такава продукция. А какъв е цветът на живота около мен? О, Боже, не знам (Замисля се – бел. а.). Не съм сигурна, че знам как да отговоря на този въпрос… Съжалявам...

А случвало ли се да щракате с фотоапарата по време на снимките на филм?

- Не, никога не съм правила това. Никога не съм имала желание. Не знам… Винаги съм държала фотографията и актьорството да се разделени. Това са две отделни неща. Знаете ли, дори не ми е толкова интересно документирането на процеса на един филм.

Познавам някои хора, които го правят. Джеф Бриджис, например, прави това през цялото време и снимките му са страхотни. Но аз никога не съм го правила. Това никога не ме е привличало...

Тишината и мълчанието са важна част в живота на един артист. И при Вас ли е така?

- Със сигурност. Искам да кажа, че това е част от причината, поради която мисля, че обичам фотографията. Защото, когато си на снимачна площадка, или когато си на сцена, около теб протича един такъв, хаотичен живот. И като актьор трябва да намериш тишината в себе си, за да можеш наистина да се концентрираш и да разбираш какво се случва, и да не се разсейваш.

Както казах, отчасти това е причината, поради която бях толкова привлечена от фотографията през всичките тези години, в които работех и като актьор. Защото е толкова лично, толкова индивидуално и е толкова самотно, и тишината… Но тишината вътре в теб е тази, която помага да намериш момента, независимо дали е актьорска игра или фотография.

Следващият ми въпрос беше дали фотографията изисква тишина, но Вие току-що отговорихте...

- Да, отговорих (Смее се – бел. а.).

Важно ли е човек през целия си живот да има цели и планове?

- О, Боже, не знам. Със сигурност, има хора, които преминават през живота просто като го живеят ден за ден, и в това също има нещо прекрасно, нали? Те живеят, без да имат представа какво искат да направят. Мисля, че както и да проектираш живота си, важно е какво има значение за теб... Обожавам тези периоди, в които нямам какво да правя. Наистина е супер.

Тези периоди дълги ли са или по-кратки?

- Понякога са дълги, понякога – кратки (Смее се – бел. а.).

Има ли път, по който никога на бихте тръгнала?

- Не бих казал никога... Но, знаете ли, има пътеки, които не ми харесват, има филми, които не ми харесват, екшъни, фентъзи, комикс истории... Не знам как бих тръгнала по тези пътеки. Те просто не ми харесват...

Сбъднахте ли мечтата си да седите на люлеещ се стол пред къща на село и да гледате езеро?

- Да! Да! (Смее се – бел. а.). Точно това ще направя, когато приключи моето посещение тук. След София отивам в моята хижа, където ще седя на кея или на верандата в люлеещ се стол, загледана в езерото. Мога да правя това до края на живота си и да бъда много щастлива.

Има ли дума, която Ви определя най-добре като човек?

- О, Боже, не мога да отговоря на този въпрос. Не зная как да отговоря...

Как бихте продължила изречението „Аз съм човек, който обича...“?

- ... който обича природата. Който обича семейството. Който обича да играе. Фотографията. Пътуванията. Мога да продължа и още, и още, но преди всичко са семейството и природата.

Много Ви благодаря за отделеното време.

- Аз Ви благодаря. Беше много приятно да се запознаем.

Джесика Ланг е родена на 20 април 1949 г. в Клокет, Минесота, където израства. Известна е с участията си в „Кинг Конг“, „Тутси“, „Пощальонът винаги звъни два пъти“, „Франсис“, „Синьо небе“ и „Сивите градини“. Тя е тринадесетата актриса в историята, удостоена с Тройната корона за актьорско майсторство, след като печели две награди „Оскар“, три награди „Еми“, една награда „Тони“, една награда на Гилдията на филмовите актьори и пет награди „Златен глобус“. 

Фотографиите са излагани в музея „Джордж Ийстман“ в Рочестър, щата Ню Йорк (2009); Музея за мултимедийно изкуство в Москва (2014); Галерията за художествена фотография в Ню Орлиънс (2014); Центъра за изкуство „Санта Моника“ в Барселона (2015); Културния център на Кашкайш в Португалия  (2015); галерията „Хауърд Грийнбърг“ в Ню Йорк (2008, 2013, 2016, 2019, 2020); MOPA – Музея за фотографски изкуства в Сан Диего (2013); Градската галерия „Сан Бенито“ във Валядолид и Културния център „Нимайер“ в  Авилес, Испания (2011); Градската галерия BWA в Бидгошч, Полша (2016); галерията „Алта“ в Париж (Paris Photo 2023) и др. 

Джесика Ланг е първият носител на почетната награда на Музея bdquo;Джордж Ийстман“ през 2009. Сред нейните книги са дебютната монография „50 фотографии“ (PowerHouse, 2008), „В Мексико“ (RM, 2010) и детската книга „Става дума за едно малко птиче“ (Sourcebooks, 2013). На партньора си от 26 години, драматурга и актьора Сам Шепърд, който подарява първия фотоапарат, тя посвещава книгата си „Магистрала 61“ (2019). 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия ...
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА.& ...
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Калейдоскоп
2704
Калейдоскоп

Джесика Ланг : Тишината вътре в теб е тази, която помага да намериш момента

Тишината вътре в теб е тази, която помага да намериш момента, независимо дали е актьорска игра или фотография. Това каза актрисата Джесика Ланг, която е в София, за да представи свои фотографии в Двореца на площад „Княз Александър Първи“.

| 03 Юли 2024, 14:16 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Джесика Ланг : Тишината вътре в теб е тази, която помага да намериш момента
Джесика Ланг : Тишината вътре в теб е тази, която помага да намериш момента
Снимка © DFA

Тишината вътре в теб е тази, която помага да намериш момента, независимо дали е актьорска игра или фотография. 

Това каза актрисата Джесика Ланг, която е в София, за да представи свои фотографии в Двореца на площад „Княз Александър Първи“. Събитието е част от проекта „Майстори на фотографията“.

Концерт за София представя млади пианисти – на 18 септември в Националната музикална академия. „Проф. Панчо Владигеров“, съобщават организаторите от фондацията „Венцислав Янков“.

По думите им събитието е в синхрон с целите и духа на фондацията, която помага на млади талантливи български пианисти да покажат своите изпълнителски качества като солисти на оркестъра на „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков.

Виктор Василев, Филип Илиев, Михаела Михайлова и Ангел Ялъчков са избрани от майсторските класове, проведени през 2024 г., от френския пианист и преподавател в консерваторията на Версай – Франсоа Чаплин, и българския пианист проф. Людмил Ангелов.

„Денят на София съвпада с големия

Плевенска филхармония представя галаконцерт на майсторския клас по класическо пеене на вокалните педагози Ноборо Аомори (Япония), сопран, и баритона Венцеслав Анастасов. Това съобщиха от културния институт.

Участници в майсторския клас са японските певци: Масако Ичиджо, сопран, Михо Ошио, сопран, Сайоко Такахаши, сопран, Юкико Янагимото, сопран, Такуя Сузуки, тенор, Хироми Йокобори, алт, Риоко Накамато, сопран, Хисако Цугане, сопран, и със специалното участие на Уанг Юе, флейта. Корепетитори ще бъдат Аяно Такемацу (Япония) и Игнасио Апариси (Испания).

Концертът ще е под диригентската палка на маестро Светослав Борисов, който е диригент на Оперния театър Магдебург, Германия.

Програмата включва арии из опери и инструментални творби от Бах, Моцарт, Верди, Доницети, Пучини, Дворжак и други композитори. Избраните творби, които ще прозвучат пред плевенската публика

Във войната няма нищо героично, красиво и романтично. Тя е най-ниската точка на деградация на човешкото същество. Това каза в интервю режисьорът Галин Стоев, който гостува на 32-рия Международен театрален фестивал „Варненско лято“, където снощи и тази вечер се играе неговият спектакъл „Хага“ по пиесата на украинката Саша Денисова. 

Текстът представя въображаема версия на процес срещу Путин и неговото обкръжение в Хагския съд за престъпления срещу човечеството, който се случва в главата на украинско дете, явяващо се като главен обвинител.

Стоев посочи, че е решил задължително да постави пиесата, защото тя има структурата, която му позволява най-добре да артикулира деструктивната злоба и безсилие, които изпитва след началото на войната в Украйна. Всичко се случва в главата на едно дете и се движи между истината и фикцията, фантазията и документалния текст. В цялата п

Две седмици след премиерата му по цял свят "Дедпул & Върколака" продължава да е лидер сред зрителския интерес и у нас. Забърканата с достатъчно пиперлив хумор история е вече с 88 127 зрители и 1 327 582 лева приходи от билетите им.

На втора позиция непоклатимо е "Аз, проклетникът 4", който е вече месец по екраните. С добавените от миналата седмица зрителите на пакостите на миньоните и новата работа на Гру са вече 147 502, а приходите от билети - 1 812 425 лева.

След тях, на трето място е "Отвътре навън 2", който пък е сред най-гледаните филми вече два месеца. Случващото се в главата на вече тийнейджърката Райли са гледали общо 175 281 зрители, а приходите са 2 153 295 лева.

Четвърта по ред е първата премиера от миналия петък - китайската анимация "Пазителя на дракони". Адаптацията на романа на Корол Уилкинсън е гледана от 4 236 зрители и има 47 086 лева при

С фотоизложба на Римския стадион и гала спектакъл на Фолклорен ансамбъл „Тракия“ на Античния театър днес вечерта ще бъде открито тазгодишното издание на Празници на Стария град.

„Вдъхновението“ е водеща тема на документалната фотоизложба на Римския стадион, която ще разкаже за Празниците на Стария град през годините. Художествените фотографии на доц. Никола Лаутлиев, архивни кадри и документи на Общински институт „Старинен Пловдив“ и партньорите от Народна библиотека „Иван Вазов“ и Дирекция „Регионален държавен архив“ - Пловдив представят визуален разказ за това как през годините Старинен Пловдив става пресечна точка на всички изкуства, но и място за забави, улични шествия, приложни занаяти и други. 

Официалното откриващо събитие на тазгодишните празници е гала спектакълът „50 години емоция“ н

„Когато работиш в киното или на сцената, когато си актьор, ти си част от една общност. И това изисква определени усилия. Така е, когато си заобиколен от много хора. Фотографията беше просто алтернатива, възможност за бягство. Изход, който беше много личен и никога не съм си мислила да излагам или да продавам снимки, или нещо подобно... В интерес на истината, за първи път снимах, защото исках да направя някакъв дневник на моите деца. Исках да документирам тяхното порастване и да направя нещо повече от моментните цветни снимки. Така започна всичко“, разказва носителката на две награди „Оскар”.

По думите й фотографията е нещо „толкова лично, толкова индивидуално и е толкова самотно“. Споделя, че след посещението си у нас отивам в своята хижа. „Там ще седя на кея или на верандата в люлеещ се стол, загледана в езерото. Мога да правя това до края на живота си и да бъда много щастлива“, каза Джесика Ланг.

За първи път Държавна опера Стара Загора ще вземе участие в програмата на Националните Славейкови празници, които започват от днес в Трявна. Това съобщиха от пресцентъра на културната институция. 

Утре, 14 юни, жители и гости на Трявна ще имат възможността да се насладят на балетния спектакъл „Гето“ по музика на Клезмер и Горан Брегович, представен от Държавна опера Стара Загора на сцената на Народно читалище „Пенчо Славейков 1871“ веднага след официалното откриване на празниците.

На 15 юни в парк „Етнографски комплекс“ в града ще бъдат представени спектаклите за най-малките - „ДО РЕ МИ в пелени“ и „ФА СОЛ ЛА“.

В последния фестивален ден след отличаването на лауреатите в Националния конкурс за лирично стихотворение на името на Петко и Пенчо Славейкови и официално връчване на Славейкова награда 2024 година в салона на НЧ „Пенчо Славейков 1871“ Държавна опера

Изложба с илюстрации по „Диви разкази“ на Николай Хайтов бе открита днес в Държавен архив - Смолян.  Представянето на пътуващата изложба започва от Смолян, а откриването е част от събитията, включени в честванията на 105 години от рождението на писателя, които са под патронажа на Министерството на културата.  

Представянето на изложбата е съвместна инициатива на фондация „Памет“, Държавен архив – Смолян и Общински комитет „Васил Левски“ – Смолян.  

В изложбата са показани  конкурсни илюстрации и дърворезби,  представящи „Диви разкази“ през погледа на студенти и ученици от Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ – София, Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване "Николай Хайтов" - Варна и Националната художествена академия.  Синът на писателя – Здравец Хайтов, определи илюстрациите в изложбата като изключи

Филмът "Седемте самураи" на Акира Куросава празнува 70-ата си годишнина тази година, съобщи Асошиейтед прес. Независимо от възрастта си, епосът на Куросава все още спира дъха с виталността си.

Да го гледаш пак означава да бъдеш увлечен, отново и отново, от действието и дълбочината на визията. "Седемте самураи" се разгръща бързо и решително, с темпото на ронина Камбей Шимада, с което той се впуска в битка. Филмът прелита над оризови полета и по горски пътеки. Камерата на Куросава не се опитва да предугади къде се развива действието, а го следва стремглаво.

За повечето от почитателите си "Седемте самураи" също е вид преследване. И не защото филмът на Куросава е изплъзващ се, всъщност той е сравнително ясна приказка, разказана и заявяваща ясно посланието си. Мистерията в него е по-скоро като тази, запазената за велик монумент, чието съществуване е колкото необозримо, толк

В археологическия парк „Западна порта на Сердика“ ще се състои премиера на визуалния танцов пърформанс „Граници на реалността", съобщават продуцентите от Derida Dance Center.

Концепцията и хореографията са на Живко Желязков.

Граници на реалността“ е визуален танцов спектакъл, вдъхновен от Западната порта на Сердика – не само като като архитектурно наследство от античния и ранновизантийски град, но и като част от съвременната градска среда.

Представлението фокусира вниманието върху границите, но не толкова в историческия им контекст на защитната функция, а по-скоро като възможност за свързване. Чрез изкуството на съвременния танц, визуални трансформации и музика, зрителите ще станат част от непрекъснато движение от индивидуалното защитено про

Във водната кула на София тече река от пластмаса. Тя оставя след себе си суша и напукана глина. Мястото прилича на зловещ и в същото време приказен замък. „Виждам те“ е творение от множество лъскави ленти и пластмасови рибки, и брум от гласове, които те въвеждат (и отвеждат) от пространството...

Сътворяваме среда, която ни е удобна, комфортна, хубава, но в същото време – абсолютно куха. Това е едно вътрешно пренасищане, което води до изсушаване и обезкръвяване.

Думите на Юлиян Табаков са по повод инсталацията в галерия „+359“. До 15 септември всеки може да съпреживее сътвореното от художника и да стане свидетел на процеса, в който „цялото това нещо“ тепърва ще съхне и ще се напуква. „Тази илюзия на вода е донякъде сюрреална, но много истинска – на едно дру

Джесика Ланг , в разговор с Даниел Димитров – за началото й като фотограф, за черно-белия и цветния свят, за тишината и мълчанието, за плановете, пътищата и мечтите. 

Снимате от 1992 година. В едно интервю през 2009 казвате „До преди около две или три години не показвах снимките си на никого“. Защо...

- Не знам... Правех го за себе си. Защото е прекрасно занимание и хоби. Когато работиш в киното или на сцената, когато си актьор, ти си част от една общност. И това изисква определени усилия. Така е, когато си заобиколен от много хора. Фотографията беше просто алтернатива, възможност за бягство. Изход, който беше много личен и никога не съм си мислила да излагам или да продавам снимки, или нещо подобно...

В интерес на истината, за първи път снимах, защото исках да направя някакъв дневник на моите деца. Исках да документирам тяхното порастване и да направя нещо повече от моментните цветни снимки. Исках да им направя портрети. И така започна всичко...

Трудна ли би била ролята на успешен фотограф в един филм?

- (Смее се – бел. а.} Нямам никаква представа дали бих се справила с такава роля. Не... Но знаете ли, понякога гледам филми и виждам някой с камера да снима и си казвам: О, те нищо не знаят, наистина не разбират как се правят снимки. Те дори не разбират от фотоапарати. Но не съм мислила за роля на фотограф...

Снимките Ви са в черно-бяло, но самата Вие сякаш никога не сте играла в черно-бял филм. Какъв е цветът на живота около Вас?

- Не, никога не съм играла в черно-бял филм. Но много бих се радвала да участвам в такава продукция. А какъв е цветът на живота около мен? О, Боже, не знам (Замисля се – бел. а.). Не съм сигурна, че знам как да отговоря на този въпрос… Съжалявам...

А случвало ли се да щракате с фотоапарата по време на снимките на филм?

- Не, никога не съм правила това. Никога не съм имала желание. Не знам… Винаги съм държала фотографията и актьорството да се разделени. Това са две отделни неща. Знаете ли, дори не ми е толкова интересно документирането на процеса на един филм.

Познавам някои хора, които го правят. Джеф Бриджис, например, прави това през цялото време и снимките му са страхотни. Но аз никога не съм го правила. Това никога не ме е привличало...

Тишината и мълчанието са важна част в живота на един артист. И при Вас ли е така?

- Със сигурност. Искам да кажа, че това е част от причината, поради която мисля, че обичам фотографията. Защото, когато си на снимачна площадка, или когато си на сцена, около теб протича един такъв, хаотичен живот. И като актьор трябва да намериш тишината в себе си, за да можеш наистина да се концентрираш и да разбираш какво се случва, и да не се разсейваш.

Както казах, отчасти това е причината, поради която бях толкова привлечена от фотографията през всичките тези години, в които работех и като актьор. Защото е толкова лично, толкова индивидуално и е толкова самотно, и тишината… Но тишината вътре в теб е тази, която помага да намериш момента, независимо дали е актьорска игра или фотография.

Следващият ми въпрос беше дали фотографията изисква тишина, но Вие току-що отговорихте...

- Да, отговорих (Смее се – бел. а.).

Важно ли е човек през целия си живот да има цели и планове?

- О, Боже, не знам. Със сигурност, има хора, които преминават през живота просто като го живеят ден за ден, и в това също има нещо прекрасно, нали? Те живеят, без да имат представа какво искат да направят. Мисля, че както и да проектираш живота си, важно е какво има значение за теб... Обожавам тези периоди, в които нямам какво да правя. Наистина е супер.

Тези периоди дълги ли са или по-кратки?

- Понякога са дълги, понякога – кратки (Смее се – бел. а.).

Има ли път, по който никога на бихте тръгнала?

- Не бих казал никога... Но, знаете ли, има пътеки, които не ми харесват, има филми, които не ми харесват, екшъни, фентъзи, комикс истории... Не знам как бих тръгнала по тези пътеки. Те просто не ми харесват...

Сбъднахте ли мечтата си да седите на люлеещ се стол пред къща на село и да гледате езеро?

- Да! Да! (Смее се – бел. а.). Точно това ще направя, когато приключи моето посещение тук. След София отивам в моята хижа, където ще седя на кея или на верандата в люлеещ се стол, загледана в езерото. Мога да правя това до края на живота си и да бъда много щастлива.

Има ли дума, която Ви определя най-добре като човек?

- О, Боже, не мога да отговоря на този въпрос. Не зная как да отговоря...

Как бихте продължила изречението „Аз съм човек, който обича...“?

- ... който обича природата. Който обича семейството. Който обича да играе. Фотографията. Пътуванията. Мога да продължа и още, и още, но преди всичко са семейството и природата.

Много Ви благодаря за отделеното време.

- Аз Ви благодаря. Беше много приятно да се запознаем.

Джесика Ланг е родена на 20 април 1949 г. в Клокет, Минесота, където израства. Известна е с участията си в „Кинг Конг“, „Тутси“, „Пощальонът винаги звъни два пъти“, „Франсис“, „Синьо небе“ и „Сивите градини“. Тя е тринадесетата актриса в историята, удостоена с Тройната корона за актьорско майсторство, след като печели две награди „Оскар“, три награди „Еми“, една награда „Тони“, една награда на Гилдията на филмовите актьори и пет награди „Златен глобус“. 

Фотографиите са излагани в музея „Джордж Ийстман“ в Рочестър, щата Ню Йорк (2009); Музея за мултимедийно изкуство в Москва (2014); Галерията за художествена фотография в Ню Орлиънс (2014); Центъра за изкуство „Санта Моника“ в Барселона (2015); Културния център на Кашкайш в Португалия  (2015); галерията „Хауърд Грийнбърг“ в Ню Йорк (2008, 2013, 2016, 2019, 2020); MOPA – Музея за фотографски изкуства в Сан Диего (2013); Градската галерия „Сан Бенито“ във Валядолид и Културния център „Нимайер“ в  Авилес, Испания (2011); Градската галерия BWA в Бидгошч, Полша (2016); галерията „Алта“ в Париж (Paris Photo 2023) и др. 

Джесика Ланг е първият носител на почетната награда на Музея bdquo;Джордж Ийстман“ през 2009. Сред нейните книги са дебютната монография „50 фотографии“ (PowerHouse, 2008), „В Мексико“ (RM, 2010) и детската книга „Става дума за едно малко птиче“ (Sourcebooks, 2013). На партньора си от 26 години, драматурга и актьора Сам Шепърд, който подарява първия фотоапарат, тя посвещава книгата си „Магистрала 61“ (2019). 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.